Niezależnie od wybranej przez Ciebie metody, leczenie ortodontyczne będzie składać się z kilku etapów. Świadomość i zrozumienie wszystkich kolejnych kroków jest rzeczą bardzo istotną dla komfortowego i bezstresowego przebiegu leczenia.

KROK 1 – Planowanie leczenia

Precyzyjne planowanie leczenia ortodontycznego jest kluczowe w osiągnięciu najlepszych rezultatów. Twój ortodonta musi zweryfikować wszystkie przeciwwskazania do leczenia, zbadać pozycję zębów i dobrać najlepszy rodzaj aparatu ortodontycznego. Twoje zęby muszą być również zdrowe i pozbawione kamienia nazębnego. Zanim rozpocznie się korekcję wad zgryzu, koniecznie należy wyleczyć choroby takie jak próchnica czy paradontoza. Przed założeniem aparatu lub rozpoczęciem stosowania nakładek Invisalign wykonuje się także pełną higienizację jamy ustnej, którą zapewnia Dział Higieny Dentim Clinic.

Podstawą planowania leczenia ortodontycznego jest konsultacja połączona z precyzyjną diagnostyką. Ortodonta porozmawia z Tobą o Twoich problemach, potrzebach i oczekiwaniach oraz przeprowadzi niezbędne badania, m.in. dwa zdjęcia RTG (pantomograficzne i cefalometryczne), które umożliwią ocenę zgryzu i dobór najlepszej metody leczenia. Wszystkie niezbędne zdjęcia możesz wykonać bezpośrednio w naszej klinice w centrum diagnostycznym Dentim Clinic.

Plan leczenia pokazuje dokładnie jakie działania będą wykonywane przez najbliższe kilkanaście miesięcy. Dla ortodonty jest to bardzo ważne zadanie, ponieważ musi dobrze zastanowić się nad taką kolejnością poszczególnych etapów leczenia, która zapewni optymalne efekty jeden po drugim. Podczas tworzenia planu leczenia Twój ortodonta podejmuje również decyzję o ewentualnym usunięciu zębów, które mogą okazać się konieczne w przypadku dysproporcji między łukami zębowymi. Często można uniknąć usuwania zębów, więc kluczowe jest tutaj doświadczenie Twojego ortodonty.

W Dentim Clinic dzięki wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania komputerowego możemy wykonać projekt leczenia ortodontycznego o wiele szybciej i znacznie dokładniej. Cyfrowe planowanie leczenia wykorzystujemy w przypadku systemu Insignia oraz technologii Invisalign. Tego typu aparaty są wykonane w laboratorium indywidualnie, na potrzeby konkretnego Pacjenta. Dzięki temu są perfekcyjnie dopasowane do zębów Pacjenta i zaprojektowane tak, by w optymalnym czasie osiągnąć idealny uśmiech. Ponadto dzięki technologii cyfrowego projektowania uśmiechu możesz zobaczyć wizualizację swojego przyszłego uśmiechu już podczas jednej z pierwszych wizyt.

Zdjęcie panoramiczne (powyżej) jest wykorzystywane nie tylko w ortodoncji, ale również w pozostałych dziedzinach stomatologii. Pokazuje wszystkie zęby jednocześnie, również te, które są niewidoczne w jamie ustnej (np.: zęby zatrzymane), a także tkanki kostne otaczające zęby.

Z kolei zdjęcie cefalometryczne (powyżej) przedstawia profil twarzy i czaszki. Oprócz zębów oraz kości szczęki i żuchwy widoczne są również tkanki miękkie czyli usta, nos, policzki.

Wykonywanie tych zdjęć podczas noszenia aparatu ortodontycznego pozwala również na bieżącą ocenę postępów leczenia. Dla lekarza jest to także narzędzie ewentualnej weryfikacji wcześniej podjętych decyzji, a dla Ciebie doskonała okazja do porównania jak przemieszczają się Twoje zęby. W przypadku leczenia zaplanowanego cyfrowo można także sprawdzić, czy leczenie przebiega zgodnie z planem, nakładając w programie graficznym aktualne zdjęcia zgryzu na komputerowy projekt. Tak zaplanowane leczenie gwarantuje maksymalnie przewidywalne efekty.

Plan leczenia zawiera informacje takie jak: rodzaj wady zgryzu, sugerowany aparat ortodontyczny oraz przebieg poszczególnych etapów leczenia. Z tak przygotowanego planu dowiesz się, jak długo będzie trwało leczenie oraz ile będzie Cię ono kosztowało. W Dentim Clinic stawiamy na proste i przejrzyste zasady, dlatego w planie leczenia uwzględniamy nie tylko cenę założenia aparatu ortodontycznego, ale również koszt wszystkich wizyt kontrolnych, zdjęcia aparatu oraz cenę aparatu retencyjnego (niezbędnego po zakończeniu leczenia).

Jeżeli plan leczenia przewiduje usunięcie jednego lub kilka zębów albo wprowadzanie zatrzymanego zęba do łuku zębowego-przed rozpoczęciem leczenia niezbędne będzie spotkanie z chirurgiem stomatologicznym. Chirurg wykona kompleksowo wszystkie niezbędne zabiegi.

KROK 2 – Założenie aparatu

Po przeprowadzonej diagnostyce wraz z ortodontą podejmiesz decyzję dotyczącą wyboru najlepszego dla Ciebie aparatu ortodontycznego. W Dentim Clinic oferujemy różnorodne systemy leczenia: aparat tradycyjny, samoligaturujący (np.: Damon) czy nakładkowy (np.: Invisalign). Aparaty te różnią się między sobą długością trwania leczenia, interwałem pomiędzy wizytami kontrolnymi, komfortem noszenia, widocznością na zębach oraz ceną. Dzięki temu każdy Pacjent może znaleźć rozwiązanie spełniające jego oczekiwania.

Możesz także zdecydować, czy chcesz, aby Twój aparat stały był metalowy czy kosmetyczny. Zamki aparatów kosmetycznych wykonane są z białego materiału (aparaty kompozytowe i porcelanowe) lub przezroczystego (aparaty kryształowe), dzięki czemu są dyskretne i mało widoczne po naklejeniu na zęby. Możliwe jest także wykonanie aparatu łączonego - w tym przypadku zamki kosmetyczne nakleja się tylko na zęby widoczne podczas uśmiechu (najczęściej są to zęby górne od trójki do trójki), a na pozostałe zęby nakleja się zamki metalowe. To optymalne rozwiązanie, które pozwala ograniczyć koszta i jednocześnie zachować estetykę w trakcie noszenia aparatu. Proces naklejenia aparatu trwa około godziny i jest bezbolesny. W Dentim Clinic zawsze udzielamy Pacjentom pełnego instruktażu higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu stałego, a także podajemy zalecenia dotyczące diety.

Alternatywą dla tradycyjnych aparatów stałych są nowoczesne nakładki Invisalign. Wymagają on indywidualnego przygotowania w laboratorium w USA. Po otrzymaniu gotowego aparatu Twój ortodonta umieści pierwszą nakładkę na Twoich zębach, a następnie skontroluje jej wykonanie i dopasowanie. Następnie udzieli Ci pełnej instrukcji dotyczącej użytkowania aparatu nakładkowego z konkretnymi wytycznymi, m.in. ile godzin w ciągu doby należy nosić aparat na zębach, jak często wymieniać nakładki itp.

KROK 3 – Wizyty kontrolne

Jeżeli podejmiesz leczenie tradycyjnym aparatem stałym to wizyty będą się odbywały co 4-6 tygodni. W przypadku aparatów samoligaturujących rzadziej - średnio raz na dwa miesiące. Podczas kontroli Twój ortodonta wymieni łuki oraz ligatury aparatu.

Jeżeli w trakcie Twojego leczenia wystąpi potrzeba dłuższego wyjazdu za granicę lub pojawi się inne leczenie, istnieje możliwość wydłużenia okresu pomiędzy wizytami kontrolnymi. Pamiętaj jednak, aby uprzedzić o tym swojego ortodontę na poprzedzającej wizycie. Dzięki temu zmodyfikuje odpowiednio Twój plan leczenia umożliwiając wystąpienie przerwy pomiędzy wizytami i upewniając się jednocześnie o prawidłowym przebiegu leczenia.

Jeżeli zdecydujesz się na aparat Invisalign, Twoje wizyty w gabinecie stomatologicznym będą miały na celu bieżącą kontrolę postępów leczenia ortodontycznego oraz przekazanie Ci kolejnych zestawów nakładek. Twoim zadaniem będzie systematyczne noszenie nakładek i wymiana zestawu na kolejny według wskazówek Twojego ortodonty. Wizyty kontrolne w przypadku alignerów Invisalign odbywają się co 10-15 tygodni.

Zobacz opinię naszej Pacjentki o leczeniu ortodontycznym niewidocznym aparatem Invisalign.

KROK 4 – Zdjęcie aparatu

W momencie uzyskania zaplanowanego efektu, czyli odzyskaniu prawidłowych kontaktów zgryzowych oraz pożądanego ustawienia zębów, ortodonta poinformuje Cię, że można zdjąć aparat ortodontyczny. Wizyta, podczas której lekarz ściąga aparat stały trwa raptem kilkanaście minut . Polega na usunięciu z zębów zamków ortodontycznych. Czynność ta jest całkowicie bezpieczna dla zębów.

Dobrą praktyką po usunięciu stałego aparatu ortodontycznego jest wykonanie dokładnego przeglądu stomatologicznego, analizując stan poszczególnych zębów, na których mocowany był aparat.

Zalecane jest również wykonanie zabiegów profilaktycznych takich jak skaling, piaskowanie czy lakierowanie.


Jeżeli nosisz aparat nakładkowy Invisalign, krok czwarty będzie po prostu zaprzestaniem noszenia aparatu. Pamiętaj jednak, że decyzję o tym może podjąć jedynie Twój ortodonta, aby leczenie okazało się skuteczne i przyniosło trwałe rezultaty.

KROK 5 – Utrwalanie efektów – retencja

Ten etap jest często lekceważony przez pacjentów, niemniej jednak z punktu widzenia ortodonty, jest to najważniejszy i praktycznie najdłuższy proces leczenia ortodontycznego. Dzieje się tak, ponieważ wyprostowane zęby po zdjęciu aparatu mają tendencję do „powrotów”. Pozostawione sobie nie przesuną się dokładnie do stanu wyjściowego, ale mogą ponownie przesuwać się w nieprzewidziany i niekorzystny układ. Z tego powodu niezbędne jest utrwalenie osiągniętych efektów leczenia ortodontycznego poprzez retencję.

Retencja, podobnie jak same aparaty ortodontyczne, może być stała lub ruchoma. W przypadku stałej retencji otrzymasz retainer, czyli metalowy drucik przyklejony od wewnętrznej części zębów (od strony języka). Główna zaleta retainera to jego niewidoczność oraz brak konieczności wyjmowania/zakładania (jest to rozwiązanie mocowane na stałe). Istotną wadą tego rozwiązania jest utrudniona higiena tej części jamy ustnej oraz wzmożona tendencja do narastania kamienia nazębnego.

W przypadku retencji ruchomej otrzymasz płytkę retencyjną, która przypomina wyglądem sam aparat ruchomy. Celem płytki nie jest jednak przesuwanie zębów, lecz ich utrzymanie w pozycji osiągniętej po leczeniu. Bez wątpienia płytka retencyjna ma jedną kluczową zaletę – dzięki temu, że można ja wyciągać (np.: przed posiłkiem) – umożliwia łatwiejszą i skuteczniejszą higienę jamy ustnej (łatwiej jest myć i nitkować zęby). Płytka retencyjna ma też drobną wadę, którą jest dyskomfort związany z ich rozmiarem oraz widoczność podczas uśmiechu.

Obok płytki retencyjnej drugim przykładem ruchomej retencji jest pozycjoner, wyglądem przypominający nakładki do wybielania zębów lub szynę relaksacyjną. Jest to przeźroczysta nakładka, wykonana i dopasowana indywidualnie pod Twoje zęby. Analizując wady i zalety, pozycjoner ma je dokładnie takie same jak płytka retencyjna. Jedyną różnicą (na korzyść pozycjonera) jest Twój komfort, uzyskany dzięki kształtowi i rozmiarowi pozycjonera, gdyż nie posiada on części podniebiennej lub podjęzykowej.

Okres retencji zależy od wielu aspektów: Twojego wieku, stanu wyjściowego Twoich zębów, radykalności przemieszczeń zębów, stabilności uzyskanego efektu. Upraszczając – im jesteś starszy, im uzyskane zmiany Twojego leczenia są większe, tym dłuższa powinna być retencja.

Bez względu na rodzaj aparatu ortodontycznego jaki będziesz nosić, przyjmuje się, że etap retencji powinien być przynajmniej dwukrotnie dłuższy niż okres samego leczenia ortodontycznego. Jeżeli przyjmiemy, że Twoje leczenie potrwa 18 miesięcy to okres utrwalania efektów powinien wynieść 36 miesięcy. Z czasem przyzwyczaisz się do retencji, przez co stanie się ona mniej uciążliwa.

W przypadku ruchomej retencji, zaraz po zakończeniu leczenia, zalecane będzie noszenie płytki lub pozycjonera przez całą dobę, wyjmując jedynie podczas posiłków oraz mycia zębów. Z czasem, po kilku miesiącach, można ograniczyć czas noszenia płytki i pozycjonera do kilku godzin dziennie oraz spania w nocy. Ostatecznie możesz je zakładać tylko na noc, a pod koniec retencji nawet nie każdej nocy.

Jeżeli będziesz nosić retainer, przymocowany na stałe, nie będzie problemów z pamiętaniem o zakładaniu i ściąganiu, ani też zmieniających się okresów czasowych wraz z postępem retencji. Stosunkowo krótki jest też okres adaptacji do stałych retainerów.

Niezależnie od rodzaju retencji, wymaga ona też wizyt kontrolnych u Twojego ortodonty. Nie będą one jednak tak częste jak w przypadku samego aparatu ortodontycznego – najczęściej wystarczą spotkania co kilka miesięcy.

Ortodonta w Katowicach i w Bydgoszczy zaprasza na konsultację w Dentim Clinic. Umów się!

My też nie lubimy spamu
Wyrażam zgodę na kontakt w celach świadczenia usług medycznych. Pełna treść zgody tutaj.(obowiązkowe)
Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

Pobierz BEZPŁATNY poradnik!