Aparat ortodontyczny - pytania pacjentów

1. Czy warto stosować aparat ortodontyczny?

Jak najbardziej. Jeżeli tylko masz wadę zgryzu lub nie jesteś zadowolona z efektu estetycznego Twoich zębów, teraz możesz śmiało skorzystać z aparatu. Zapewne szeroki uśmiech z równymi i lśniącymi zębami to Twoje marzenie – zresztą nie tylko Twoje. Jest to marzenie większości z nas. Jest to również kwintesencja urody i świadectwo zdrowia. Dodatkowo, estetyczny uśmiech i proporcjonalna twarz daje nam poczucie sukcesu i pewności siebie, które jest tak ważne w dzisiejszych czasach.

Obserwujemy coraz więcej dorosłych pacjentów, którzy albo odkładali decyzję o założeniu aparatu z powodu braku czasu czy pieniędzy albo nie wiedzieli, że leczenie ortodontyczne jest również dostępne dla dorosłych. Jeżeli podejrzewasz u siebie wadę zgryzu prawdopodobne jest też, że możesz doświadczać problemów z zębami, dziąsłami, a nawet z układem pokarmowym (szczególnie trawieniem). Leczenie ortodontyczne może pomóc w niwelowaniu tych problemów.

2. Czy występują ograniczenia wiekowe?

Absolutnie nie. Dzisiejsza ortodoncja jest dostępna dla każdego kto posiada własne zęby – zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Nieważne czy masz 30 czy 60 lat, jak długo masz swoje własne zęby oraz wskazania do leczenia ortodontycznego możesz założyć aparat ortodontyczny. Należy jednak pamiętać, że leczenie osoby starszej będzie trwało dłużej aniżeli młodszej. Dlatego też ortodonci zalecają leczenie na wczesnym etapie życia. Dzieci powinny się pojawić u ortodonty nie wcześniej niż w wieku około 7 lat, kiedy to zęby mleczne są zastępowane przez zęby stałe. Wtedy może pojawić się potrzeba wyrównania, aby stworzyć miejsce dla zębów stałych. Idealnym okresem jest jednak ten, w którym nastolatkowie zaczynają gwałtownie rosnąć. Wiek ten będzie różny dla wielu pacjentów. Dobrze jest zatem przyjść na konsultacje ze swoim dzieckiem już na wczesnym etapie i pozostać pod kontrolą stomatologa przez cały okres dojrzewania.

3. Dlaczego warto założyć aparat ortodontyczny w wieku dojrzewania?

Wymienić należy dwa powody. Po pierwsze w wieku dojrzewania nastolatków, kości ich szczęki są bardziej elastyczne. Jeżeli Twoje dziecko ma zbyt małą szczękę, doświadczony ortodonta może ją rozciągnąć przy pomocy aparatu ortodontycznego. Wraz z ustaniem procesu wzrostu dzieci, ich kości zaczynają twardnieć, co powoduje, że ich rozciąganie staje się trudniejsze. Z tego powodu w niektórych przypadkach, u osób dorosłych, pojawić się może konieczność usunięcia jednego lub kilku zębów stałych przed założeniem aparatu na zęby.

Po drugie z wiekiem wydłuża się czas leczenia i wolniej przebiega rekonwalescencja po zabiegu. Twój ortodonta będzie musiał zachować większą ostrożność podczas planowania i prowadzenia leczenia, aby pozostawić więcej czasu na ustabilizowanie się procesu. Leczenie ortodontyczne nadal będzie skuteczne, ale jego przebieg będzie wolniejszy i może być bardziej bolesny.

4. Czy aparat ortodontyczny może przynieść korzyści dla zdrowia?

Zdecydowanie tak. Jeżeli masz krzywe zęby to jest Ci je trudniej czyścić szczoteczką i nicią dentystyczną. Dodatkowo, Twoje zęby będą się ścierały nierównomiernie. Bardzo możliwe, że doświadczysz choroby dziąseł oraz bóle zębów. Stąd już krótka droga do utraty uzębienia oraz kłopotów z układem pokarmowym.

Pamiętaj, że właściwe przeżuwanie pokarmu jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Jeżeli zacznie brakować Ci zębów automatycznie proces trawienia będzie zaburzony i wpłynie to na komplikacje całego układu pokarmowego. Aby zapobiec takim sytuacjom można skorzystać z leczenia ortodontycznego, które na wczesnym etapie zlikwiduje źródła ewentualnych kłopotów w przyszłości.

5. W jaki sposób aparat ortodontyczny przesuwa zęby?

Wszystko dzieje się dzięki nieustannie przebudowującej się tkance kostnej. Wbrew obiegowym opiniom, że kość raz dojrzała podczas dorastania człowieka zostaje niezmieniona do końca życia, dzieje się coś zupełnie odmiennego. Cały układ kostny człowieka, w tym kość szczęki i żuchwy, zmienia się nieustannie i jest podatny na siły zewnętrzne, w tym również aparaty ortodontyczne. Siły jakie generuje aparat na zęby są przenoszone dalej na kość. Ząb, który pod wpływem aparatu jest przesuwany, napiera na kość i powoduje jej miejscowy zanik. Jednocześnie w miejscu, z którego ząb się przesuwa, pojawia się nowy proces fizjologiczny jakim jest tworzenie kości.

To bardzo ważne, aby ortodonta pamiętał o tym procesie i nie przyspieszał na siłę czasu leczenia. Zbyt szybkie przesuwanie zębów może doprowadzić do ich utraty, ponieważ proces kościotwórczy jest wolniejszy od procesu zanikania kości. Właśnie z tego powodu wizyty kontrolne, podczas których ortodonta aktywuje łuk ortodontyczny (generujący siły przesuwania zębów), nie odbywają się częściej niż raz na 4-6 tygodni.

6. Czy noszenie aparatu ortodontycznego boli?

Dyskomfort może pojawić się w dwóch przypadkach: z samego faktu pojawienia się aparatu w ustach oraz z powodu aktywacji łuku ortodontycznego. Jak każde ciało obce w Twoich ustach, tak i aparat na zęby jest czymś nowym do czego należy się po prostu przyzwyczaić. W początkowej fazie leczenia, zamki oraz łuk mogą irytować policzki i usta od środka. Najlepszym sposobem podczas pierwszych paru tygodni jest wosk ortodontyczny, który możesz aplikować samodzielnie w razie potrzeby. Z kolei aktywacja łuków na kolejnych wizytach kontrolnych, może wywołać dyskomfort (związany z siłą przesuwającą zęby), który ustąpi po kilku dniach. Im leczenie będzie bardziej zaawansowane, tym dolegliwości będą mniejsze i mniej odczuwalne.

Co ciekawe, im dłużej będziesz nosić aparat na zębach, tym bardziej się do niego przyzwyczaisz. Do tego stopnia, że gdy przyjdzie ten wielki moment ściągnięcia aparatu na zakończenie leczenia ortodontycznego, poczujesz się nieswojo przez kilka dni bez aparatu w ustach ☺

7. Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

W zależności od Twojej wady zgryzu oraz metody jaką dobierzecie wspólnie z ortodontą, leczenie ortodontyczne może potrwać od 9 do 24 miesięcy. Co naturalne, im większa wada tym dłuższe leczenie. Niemniej jednak dwie osoby z taką samą wadą zgryzu mogą wybrać dwa odmienne rodzaje aparatów na zęby i zakończyć leczenie w różnych terminach. Oczywiście umiejętności i doświadczenie Twojego ortodonty są kluczowe, ale często właśnie rodzaj aparatu ortodontycznego determinuje długość leczenia. Przykładowo posiadając dużą wadę zgryzu możesz wybrać pomiędzy tradycyjnym aparatem (z gumowymi ligaturami) oraz aparatem samoligaturującym (bez ligatur). Ten drugi rodzaj aparatu, dzięki swojej technologii, pozwoli Ci skrócić czas leczenia o kilka miesięcy oraz zredukuje liczbę niezbędnych wizyt kontrolnych. Jeżeli Twoja wada jest niewielka, leczenie nowoczesnymi technikami, na przykład Invisalign, może skrócić czas leczenia nawet do 9 miesięcy. Pamiętaj jednak, że wybór aparatu następuje po kompleksowej konsultacji z doświadczonym ortodontą i nie w każdym przypadku można zastosować dowolny rodzaj aparatu. Nowa technologia pociąga za sobą również większą cenę aparatu ale daje w zamian skrócenie czasu leczenia, co jest istotne dla coraz większej grupy naszych pacjentów.

8. Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Podobnie jak w pytaniu o długość trwania leczenia, koszt aparatu zależy od Twojej wady zgryzu oraz od technologii w jakiej został opracowany aparat ortodontyczny (czyli rodzaj aparatu). Dodatkowym elementem determinującym cenę aparatu są dwie kwestie: czy zależy Ci na czasie i dyskrecji?

Jeżeli nie to cena za jaką już możesz mieć aparatu to 1800zł.

Jeżeli przywiązujesz wagę do tego jak wyglądasz lub Twój wizerunek jest istotnym elementem pracy jaką wykonujesz, będzie Ci zależało na tym aby aparat ortodontyczny był mniej widoczny, a najlepiej jakby go w ogóle nie było widać, to cena aparatu może wynieść od 2800zł.

Ortodonta w Katowicach zaprasza na konsultację. Umów się!

My też nie lubimy spamu
Wyrażam zgodę na kontakt w celach świadczenia usług medycznych. Pełna treść zgody tutaj.(obowiązkowe)
Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

Pobierz BEZPŁATNY poradnik!